Top-ads

Węgierski wieszcz narodowy ma swój pomnik na Bemowie.

autor: | 3 comments

Związki Bemowa z Węgrami widać w wielu miejscach dzielnicy. W marcu w rocznicę Wiosny Ludów odsłonięty został pomnik z popiersiem węgierskiego poety Sándora Petőfiego. Pomnik stoi obok Amfiteatru na terenie parku Górczewska.

Autorem rzeźby jest Jerzy Teper. 

Petőfi to węgierski wieszcz narodowy. Brał czynny udział w walkach powstania węgierskiego. Najprawdopodobniej zginął w bitwie pod Segesvárem. Był wtedy adiutantem gen. Józefa Bema. 

Bitwa rozegrała się 31 lipca 1849 pomiędzy siłami węgierskimi pod dowództwem gen. Józefa Bema, a rosyjskim V Korpusem pod wodzą gen. Aleksandra Lüdersa. Bitwa zakończyła się klęską armii węgierskiej.
Nowszy post Starszy post Strona główna

3 komentarze:

 1. Dziwi mnie wprawdzie że nie stoi przy ulicy Petofiego na Wawrzyszewie, ale widocznie chcieli go uhonorować w paru miejscach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ładne to popiersie i należało się Petofiemu :)
  Dziękuję za ten wpis, inaczej bym się o tym w ogóle nie dowiedział.

  OdpowiedzUsuń
 3. Petőfi Sándor nie umarł w bitwie pod Segesvár.Był ranny, przez tydzień ukrywany, ale jak go znaleźli sołdaty carscy, został wywieziony na Sybir, na tereny zabajkalskie.Nie przestał pisać wiersze.Miał ciężkie życie, pracował w kopalni ołowiu. Umarł na suchoty ale zostawił tam potomków.Ten człowiek do dziś, dla wielu węgrów jest wzorem prawdziwego patrioty.
  OdpowiedzUsuń