Top-ads

Ku czci Żołnierzy Wyklętych

autor: | 1 comment
U zbiegu ulic Żołnierzy Wyklętych i Pirenejskiej stoi pomnik wystawiony ku czci Żołnierzy Wyklętych. Odsłonięcie niewielkiego monumentu miało miejsce pod koniec listopada 2011 roku. Był to pierwszy pomnik Żołnierzy Wyklętych w Warszawie.

Historia żołnierzy, którzy nie złożyli broni i dla których wojna nie skończyła się w 1945 roku jest mało znana w polskim społeczeństwie. Można nawet powiedzieć, że w ogóle nie jest znana i w związku z tym narasta wokół Żołnierzy Wyklętych wiele mitów i półprawd. Swoją drogą nazwa tej formacji nie jest zbyt fortunna, ponieważ określa ich niejako z punktu widzenia wroga. Myślę, że nazwa Żołnierzy Niezłomni bardziej oddawałaby charakter tej formacji zbrojnej.

Faktem jest, że odsłonięcie pomnika na Bemowie przy byłej ulicy Wrocławskiej jest też formą pewnej manifestacji. Jednak nie chciałbym się nad tym rozwodzić, bo to nie ma już sensu.

Wzbijający się do lotu orzeł symbolizujący Żołnierzy Wyklętych powoli wpisuje się w krajobraz Bemowa.[ zdjęcia wykonano 22 sierpnia 2014 roku ]
Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Dziwnie wygląda ten pomnik. Rzeźba ładna, choć ma wrażenie, że gdzieś już takiego orła widziałam. Może na jakimś cmentarzu wojennym? Postument mi się gryzie.

    OdpowiedzUsuń