Top-ads

Drewniano stalowy wiadukt w ulicy Dywizjonu 303. Granica III

autor: | Pozostaw swój komentarz
Ulicą Dywizjonu 303 wjeżdżamy z Koła na Bemowo. Granica dzielnicy znajduje się na wiadukcie drogowo-tramwajowym nad torami Kolei Obwodowej. Tory Kolei Obwodowej wyznaczają obecnie granicę Bemowa od wiaduktu w ulicy Księcia Janusza aż do stacji Warszawa Główna Towarowa.

Najciekawszą budowlą tego miejsca jest drewniano - stalowy wiadukt. To jedyna taka przeprawa, którą możemy obecnie spotkać na terenie Warszawy. 


Drewniany wiadukt został wybudowany w 1951 roku. Był to wiadukt tramwajowy do obsługi tramwajów jadących na Boernerowo na linii nr 20. Budowa wiaduktu była konieczna, ponieważ uruchomiono w tym czasie przedłużenie Kolei Obwodowej (obecnie to linia kolejowa nr 509) w kierunku stacji na Odolanach. Wiadukt wybudowano jako tymczasowy. Tramwajowa prowizorka trwała aż do 1996 roku. Wiadukt posiadał jeden tor i przejście dla pieszych. 

Tramwajowa przeprawa była pod specjalnym nadzorem. Motorniczy zbliżając się do wiaduktu musiał zatrzymać tramwaj i rozglądać się, czy pod wiaduktem nie jedzie pociąg. Specjalna tabliczka przypominała motorniczym, że zakaz ruchu "obowiązuje w czasie przejazdu lokomotywy lub pociągu PKP".

W 1996 roku zbudowano nowy, istniejący do dzisiaj, wiadukt. Rozbudowa polegała na dobudowaniu drugiego toru, jezdni dla samochodów i drugiego przejścia dla pieszych. Budowa nowego wiaduktu była konieczna w związku z uruchomieniem w 1997 roku nowych linii tramwajowych w kierunku Nowego Bemowa.

 [ zdjęcia: 24.04.2014]
Nowszy post Starszy post Strona główna

0 komentarze: