Top-ads

Ulica Lajosa Kossutha dzisiaj i ... w przyszłości?

autor: | 1 comment
Ulica Lajosa Kossutha na warszawskim Bemowie to niewiele znacząca osiedlowa uliczka wepchnięta w kleszcze Bemowskich arterii: Górczewskiej i Powstańców Śląskich. Uliczka niepozorna, jakich tysiące można spotkać w całej Polsce. 

Jak powszechnie wiadomo Bemowo poprzez swojego patrona związane jest Węgrami. Więzy to raczej symboliczne, ale właśnie w takich relacjach ważne są symbole.

Zapewne rajcy miejscy, którzy w sumie nie tak dawno decydowali o nadaniu nazwy Lajosa Kossutha ulicy na Jelonkach, nie za bardzo zastanawiali się nad tym, kim dla Węgrów jest Lajos Kossuth? To tak mniej więcej, jakby w Budapeszcie nadać imię Józefa Piłsudskiego podobnej osiedlowej uliczce.

Z czystej ciekawości chciałem ustalić, czy w Budapeszcie jest ulica Marszałka. Z pobieżnych moich ustaleń wynika, że takiej ulicy w stolicy Węgier nie ma, ale są inne ulice: Sobieski János utca oraz Bem József utca. Ulice Sobieskiego i Bema w stolicy Węgier nie należą do głównych arterii, ale też nie są to ulicy wciśnięte w byle jaki kąt. 
Przed Bemowem jest świetlana przyszłość, a miejsca wokół ulicy Lajosa Kossutha nie brakuje, więc za kilka lat to miejsce zapewne odmieni swoje oblicze. I tak trzymać.

Pomnik Lajosa Kossutha przed parlamentem węgierskim
[By Karelj (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons]


/ zdjęcia z 16 września 2014 roku /
Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. To jest zawsze dyskusyjna kwestia. Osobiście uważam że Hanka Ordonówna i Mehoffer nie zasłużyli sobie na to, co u nas mają w postaci tarchomińskich duktów.

    OdpowiedzUsuń