Top-ads

Leśna linia kolejowa na Bemowie

autor: | 1 comment
Przez Las Bemowo przebiega znaczny fragment linii kolejowej łączącej stację Warszawa Jelonki (obecnie nastawnia) ze stacją Radiowo (bocznica szlakowa). To linia kolejowa nr 938 oddana do użytku w 1952 roku do obsługi wybudowanej w tamtych czasach Huty Warszawa.

Jednotorowa linia kolejowa o długości 9,154 km funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Linia zarządzana jest przez właściciela Huty (obecnie jest to Arcellor Mittal, a poprzednio była to firma Luccini). 

Linia nie jest zelektryfikowana i obecnie można na niej zobaczyć pociągi ciągnięte przez lokomotywy spalinowe. Jednak ruch na linii jest minimalny, więc trzeba mieć bardzo dużo szczęścia, albo mnóstwo wolnego czasu, aby "złapać" taki pociąg.

Na poniższych zdjęciach można zobaczyć fragment linii biegnący przez Las Bemowski pomiędzy ulicą Ekologiczną, a ulicą Kocjana. Linia położona jest obok ulicy Estrady i Radiowej, a następnie biegnie poprzez las. W lesie wzdłuż linii wydeptane są liczne ścieżki po których można spacerować, ale również przejechać rowerem.

/ zdjęcia z 26 lipca 2014 roku /
wpis opublikowany na blogu Torowy: Leśna linia kolejowa na Bemowie
Nowszy post Starszy post Strona główna

1 komentarz:

  1. Dzięki za artykuł, ale brakuje jeszcze wzmianki, że z tej bocznicy co stalowni jest jeszcze jedna odnoga, czyli bocznica do terenu wojskowego koło fortu radiowo. Właśnie szukam jaki to teren i czemu służy, a raczej służył, torowisko dawno nie było tam używane.

    OdpowiedzUsuń